Niečo o nás
História školy
Obec Udavské patrila vždy ku kultúrnym obciam. Blízkosť okresného mesta, cestná i železničná doprava umožňovala mnohým dostať sa na štúdiá do Humenného i Michaloviec. Už v roku 1948 mala obec 70 maturantov, 12 vysokoškolákov a 9 kňazov. Prvá škola v obci sa spomína v roku 1940. Stála v strede dediny "na valale" a vybudovali si ju občania sami. Bola drevená, nízka, jednotriedna, cirkevná, v rokoch 1900 - 1910 žiakmi preplnená (v roku 1904 bolo zapísaných 132 žiakov), nevyhovujúca. V roku 1912 si občania na jej mieste svojpomocne postavili novú školu.
Budova bola z kameňa, strechu mala plechovú. V II. svetovej vojne bola budova školy čiastočne poškodená, vnútorné zariadenie úplne zničené. V roku 1944 bola vyhlásená evakuácia obyvateľstva, v škole sa prestalo vyučovať, obsadili ju nemecké vojská a zriadili v nej nemocnicu. Vyučovanie začalo po prechode frontu 10. februára 1945. Vtedajším riaditeľom štátnej ľudovej školy bol Laco Siegfried, ale ľudia pamätajú i ďalších vtedajších i predvojnových učiteľov, resp. riaditeľov: Michal Sabó, Michal Vargovič, Balajthy Margit, Jozef Greško, Ján Galajda, Vojtech Horváth s manželkou Máriou, Viktor Adamkovič, Martin Kováč, Jozef Kováč, Jozef Sninčák, Alžbeta Klubertová, Mária Ratajová - Sninčáková, Mária Medárová, Margita Sedláková, Gabriela Sedlárová, Anna Sninčáková a i.
Prvé povojnové roky boli ťažké, dochádzka žiakov nepravidelná, v budove školy sa robia rekonštrukčné práce. V školskom roku 1945/46 začína sa vyučovať v dvoch triedach s počtom žiakov 86, ale pravidelné vyučovanie v dvoch triedach bolo až v roku 1947. V tom čase bola v budove školy zriadená detská opatrovňa a od roku 1948/49 materská škola. Od roku 1955 bola už škola 3-triedna, od roku 1961 4-triedna a v roku 1962 bolo v škole zriadených 5 tried s počtom žiakov 128. Priestory nestačili, vyučovalo sa nielen v budove školy, ale aj v kultúrnom a obchodnom dome. Starší žiaci cestovali do školy do susedného Vyšného Hrušova. O chod štátnej ľudovej školy, neskôr národnej školy sa zaslúžili títo riaditelia: Vojtech Šoltész, Jozef Valiga, Cyril Čmil a Jozef Sklenčár, o chod materskej školy najmä Jolana Rojčeková. V školskom roku 1967/68 bola v obci zriadená plneorganizovaná ZDŠ s 1. - 9. ročníkom s počtom žiakov 228. 6. - 9. ročník začali v Udavskom navštevovať aj žiaci z Veľopolia. Riaditeľom školy bol menovaný Arpád Kirsch. Zriaďovali sa ďalšie učebne z bývalých učiteľských bytov, začalo sa uvažovať o výstavbe novej školy. V školskom roku 1973/74 pribudli k žiakom 6. - 9. ročníka žiaci z Ľubiše, Vyšných a Nižných Ladičkoviec, čím stúpol počet žiakov na 263. Nová škola stále dokončená nebola.
Až 2. apríl 1974 sa stal pre školstvo v obci historickou udalosťou. V ten deň bola slávnostne daná do užívania 13-triedna ZDŠ. V roku 1977 sa aj materská škola presťahovala do novej budovy. Riaditeľkou materskej školy bola v tom čase Anna Novotová. Stará budova školy prestala slúžiť svojmu účelu, v roku 1988 bola zbúraná a na jej mieste postavený dom smútku.
Priestorovo i materiálne sú základná i materská škola dobre vybavené. Majú spoločnú kuchyňu, kanalizáciu, sú napojené na obecný vodovod, od roku 1997 plynofikované. Základná škola má svoju telocvičňu i školský športový areál. Okrem žiakov tunajšej obce sú to aj žiaci z Veľopolia /od 1.ročníka/, ale i časť žiakov z Ľubiše, V. N. Ladičkoviec a Rovného. Materskú školu navštevujú detí z tunajšej obce. Škola si plnila a plní svoje nezastupiteľné miesto v oblasti kultúry a vzdelanosti.
O napredovanie školstva v obci sa pričinilo niekoľko desiatok učiteľov. Dlhoročnými učiteľmi v udavčianskej škole boli: Andrej Klubert, Mária Komjatová - Medárová, Margita Behúnová, Mária Pyšniaková, Agnesa Kirschová, Žofia Hlubiková, Mária Janošová, Mgr. Juraj Potáš, Mgr. Anna Pupanová, Mária Šalatová, Mgr. Bernard Komjatý a iní